Warszawa
Dla mediów
Przyłącz się! Budujemy zieloną Warszawę w Ecocraft
Miejskie wyzwania Jak sobie z nimi radzić?
Ecocraft Poznaj Minecraft na zielono!

Przyłącz się!

Każdy z nas chce żyć w mieście przyjaznym mieszkańcom, pełnym zieleni i innowacyjnych rozwiązań. Masz licencję na grę Minecraft? Przyłącz się do nas. Wspólnie stwórzmy taką przestrzeń!

Zasady są proste:

  • POZNAJ WYZWANIA ekologiczne, z jakimi zmaga się Warszawa. Upały w lecie oraz niska jakość powietrza w okresie jesienno-zimowym – wędrując po mapie, dowiedz się, co jest powodem tych problemów.

  • PRZEJRZYJ POMYSŁY innych warszawiaków na zieloną przemianę Ochoty, Śródmieścia bądź Ursusa. Zobacz projekty zgłoszone do konkursu „Budujemy zieloną Warszawę w Ecocraft”, edycja 2019/2020. Zainspiruj się!

  • POBIERZ PLANSZĘ do gry w Ecocraft i odwiedź wirtualną Warszawę.

  • PRZYGOTUJ PROJEKT zielonych zmian na wybranym obszarze miasta, poznając rozwiązania na miejskie wyzwania, jakie możesz wprowadzać w grze.

  • PODZIEL SIĘ PROPOZYCJAMI zielonych zmian w mieście, publikując w mediach społecznościowych, np. na Facebook lub YouTube, filmik prezentujący twój projekt i oznaczając go #EcocraftWarszawa.

Upały w lecie oraz niska jakość powietrza w okresie jesienno-zimowym to ważne wyzwania, z którymi zmaga się Warszawa, a w szczególności obszary Centrum, Ochoty oraz Ursusa.

Wędrując po mapie, dowiedz się, co jest powodem tych problemów oraz jakie rozwiązania można zastosować do pokonania tych wyzwań.

Znasz już wyzwania środowiskowe, z jakimi zmaga się Warszawa? Chcesz pogłębić swoją wiedzę i lepiej poznać Ecocraft, aby móc zaproponować zielone zmiany? Dołącz do nas!

 

Warsztaty dla grup dzieci i młodzieży "Minecraft na zielono, czyli jak zmierzyć się z miejskimi wyzwaniami?" organizujemy:

  • 28 października w godz. 12:00-14:00 w Młodzieżowym Domu Kultury "Ochota" przy ul. Rokosowskiej 10
  • 30 października w godz. 12:00-14:00 w Domu Kultury „Kolorowa” przy ul. Generała Kazimierza Sosnkowskiego 16

Do udziału w warsztatach zapraszamy reprezentację 5 uczniów z danej szkoły wraz z opiekunem. Zapraszamy uczniów z klas IV–VIII szkół podstawowych oraz dowolnych klas szkół ponadpodstawowych.

Liczba miejsc jest ograniczona. Rejestracja na warsztaty poprzez formularz.

Podczas spotkania uczestnicy zaczerpną inspiracji, jak podobnym wzywaniom ekologicznym próbują sprostać inne miasta w Europie i na świecie. Wspólnie będziemy też projektować nową, zieloną, efektywną energetycznie i przyjaźnią mieszkańcom odsłonę wybranych terenów Warszawy.

 

Warsztaty konsultacyjne dla dorosłych "Centrum Warszawy w nowej, zielonej odsłonie" organizujemy:

  • 13 listopada w godz. 16:45-18:45 w Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK, pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha" 4

Do udziału w warsztatach zapraszamy wszystkich warszawiaków: licealistów, studentów, przedstawicieli lokalnych organizacji pozarządowych, aktywistów miejskich, lokalnych liderów, którzy chcą lepiej poznać wyzwania, z jakimi zmaga się szczególna część Warszawy, jaką jest Centrumm oraz zaczerpnąć inspiracji, jak podobnym wzywaniom próbują sprostać inne miasta w Europie i na świecie. W trakcie spotkania pochylimy się nad fragmentem obszaru, aby wspólnie zaprojektować jego nową, zieloną, efektywną energetycznie i przyjaźnią mieszkańcom odsłonę. Narzędziem wspierającym naszą pracę będzie Ecocraft, czyli ekologiczna odsłona popularnej gry Minecraft. Poruszając się po wirtualnym świecie, odwzorowującym realną przestrzeń, w której funkcjonujemy na co dzień, będziemy proponować zmiany w przestrzeni miasta i dzielić się pomysłami na bardziej przyjazne środowisku i człowiekowi rozwiązania, m.in. w zakresie poprawy jakości powietrza, zmniejszenia zużycia energii, adaptacji do zmian klimatu oraz zwiększenia komfortu życia mieszkańców.

Liczba miejsc jest ograniczona. Zainteresowanych prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres konkurs@cieplodlamiast.pl Zgłaszając się na warsztaty akceptują Państwo politykę prywatności Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Listopad spędzimy pod hasłem projektowania zielonej, efektywnej energetycznie, odpornej na zmiany klimatu i przyjaznej mieszkańców Warszawy w wirtualnym świecie Ecocraft.

Zaproponuj, jak Centrum i Ochota mogą wyglądać w nowej, zielonej, chłodniejszej odsłonie? A może jak sprawić, by w Ursusie łatwiej się oddychało a powietrze było lepszej jakości? Stwórz projekt zrównoważonej dzielnicy w Ecocraft.

 

21 października na tej podstronie udostępnimy wskazówki:

  • jak pobrać wirtualny świat Warszawy do gry Ecocraft,
  • w jaki w grze wprowadzać zielone zmiany w przestrzeni miasta,
  • jak przygotować i wysłać pracę konkursową.

Stay tuned!

Grudzień to czas wyboru najciekawszych i najbardziej innowacyjnych ekoprojektów.

Nie zgłosiłeś swojego projektu do konkursu? Nic straconego. Nadal masz wpływ na to, jak będzie wyglądało Twoje miasto. Pomóż nam wybrać najlepszy projekt zielonej Warszawy przyszłości.

Zagłosuj i zgarnij nagrody!

 

Szczegółowe informacje dotyczące zasad głosowania internetowego zostaną opublikowane w późniejszym terminie.

Miejskie wyzwania

Wszystkie
#Energia
#Zieleń
#Klimat
#Odpady
  • Jak nie dać się zaskoczyć klęskom żywiołowym?

    Nowy Orlean stara się wykorzystać swoje doświadczenia z gwałtowanymi zjawiskami pogodowymi do tworzenia strategii troski o ludzi i środowisko. Amerykańska metropolia stara się udzielać wsparcia finansowego inwestycjom lokalnych społeczności w działania, mające na celu np. minimalizację negatywnych skutków powodzi. Stawia ona jednak nie tylko na rozbudowę "twardej" infrastruktury", ale również tworzenie obszarów, będących naturalnymi "gąbkami" dla nadmiaru wody. W praktyce oznacza to wspieranie rozbudowy parków i innych obszarów zielonych. Jednym z działań, mających na celu wspieranie mieszkańców (szczególnie z grup zagrożonych wykluczeniem społecznym) jest stworzenie specjalnego centrum (Resillience Center), mającego inspirować do proklimatycznych innowacji na szczeblu lokalnym.

    Czytaj więcej na Global Opportunity Explorer (EN)
  • Warszawa walczy ze skutkami zmian klimatu

    Warszawa od lat konsekwentnie walczy ze zmianami klimatu i zanieczyszczeniami powietrza w takich obszarach, jak: energia, transport oraz zieleń. Wysoka urbanizacja i gęstość zaludnienia, spadek udziału powierzchni biologicznie czynnej, a tym samym potencjalnych obszarów retencji wody deszczowej wzmacniają skutki tych zmian. Dlatego Rada m.st. Warszawy przyjęła w tym roku „Strategię adaptacji do zmian klimatu dla m.st. Warszawy do roku 2030 z perspektywą do roku 2050”. Jednym z elementów dokumentu jest m.in. atlas klimatyczny stolicy, gdzie wyróżnione zostały tereny zagrożone powodzią, nawałnicami, a także miejsca tzw. wysp ciepła (stref nasłonecznionych bez przewiewu, o wyższej temperaturze powietrza).

    Poznaj Miejski Plan Adaptacji
  • Powrót drzew do miast

    Obecność miejskiej zieleni przy ciągach komunikacyjnych wydaje się nam już nie tylko pożądana, ale wręcz konieczna. Przykład Nowego Jorku pokazuje, że niej zawsze tak było. W XIX wieku ulice tej północnoamerykańskiej metropolii roiły się od ludzi i pojazdów, ale już niekoniecznie drzew. Kiepskie warunki sanitarne tworzyły korzystne warunki dla rozwijania się epidemii chorób zakaźnych. W latach 70. XIX wieku badania lekarza Stephena Smitha pokazały, w jaki sposób zieleń miejska przyczynić się może do poprawy jakości życia w miastach. Od tego czasu pojawiły się kolejne argumenty na jej korzyść, takie jak łagodzenie zjawiska miejskiej wyspy ciepła (wyższej od otoczenia temperatury, panującej w miastach), czy ochrona klimatu.

  • Czy Polska może stać się zeroemisyjna?

    Z tym pytaniem postanowili zmierzyć się eksperci think-tanku WISE Europa. Na dziś nasz kraj znajduje się niestety poniżej unijnej średniej, jeśli chodzi np. o udział odnawialnych źródeł energii w jej zużyciu w poszczególnych sektorach. Zdaniem ekspertów realizacja przyjaznych dla klimatu działań wymagać będzie wycofania się w ciągu 20–30 lat z konwencjonalnej energetyki węglowej, opracowania kompleksowej strategii walki ze smogiem (m.in. poprzez głęboką termomodernizację budynków mieszkalnych i użytkowych), a także rozbudowy infrastruktury wspierającej elektromobilność i inwestycje w transport zbiorowy.

    Przeczytaj publikację „Nowe otwarcie. Polska na drodze do zeroemisyjnej gospodarki”
  • Zielone dachy w Rotterdamie

    Rozwiązanie realizowane jest w praktyce również w innych miastach na całym świecie - różnica polega jednak na kompleksowym i wielowymiarowym podejściu do tematu.
    W mieście promowane jest tworzenie czterech różnych typów dachów, symbolicznie podzielonych na kolory:
    • niebieskich, których główną funkcją jest retencja wody,
    • zielonych, przyczyniających się do ochrony miejskiej bioróżnorodności,
    • żółtych, na których wytwarzana jest energia ze źródeł odnawialnych,
    • czerwonych, tworzących nowe przestrzenie kontaktów społecznych.
    Wspomniany podział już dziś pozwala miastu oszczędzać na kosztach związanych z zarządzaniem wodą opadową, a także zmniejszać emisje gazów cieplarnianych.

    Opracowanie na podstawie materiału Global Opportunity Explorer
  • Zmiany klimatu

    Zmiany klimatu stanowią główną, przenikającą najróżniejsze dziedziny życia kwestię ekologiczną naszych czasów, wpływającą na dobrostan ludzi i środowiska. Wiążą się ze zmieniającymi się wzorcami pogodowymi, zagrażającymi produkcji żywności, a także z rosnącymi poziomami mórz i oceanów i związanym z nim wzrostem zagrożenia powodziowego. Zmiany tego typu mają charakter bezprecedensowy, wpływający na cały świat. Bez stanowczych działań dostosowanie się do tych zmian stanie się z czasem jeszcze trudniejsze i bardziej kosztowne. Historyczne porozumienie na rzecz walki ze zmianami klimatu, mające na celu pobudzenie działań i inwestycji na rzecz niskowęglowej, odpornej na wyzwania, zrównoważonej przyszłości zostało podpisane przez 195 państw na międzynarodowej konferencji klimatycznej COP21.

    czytaj materiał UN Environment (EN)
  • Bioodpady - bezcenny surowiec

    Każdy może kompostować bio-odpady. O tym dlaczego każdy powinien to robić oraz jak się do tego zabrać, napisaliśmy w artykule poniżej.Organiczne odpadki z naszych gospodarstw domowych są idealnym materiałem do produkcji kompostu, który gdy zostanie dodany do gleby, wspomaga wzrost roślin. Odpady żywnościowe i odpady zielone razem stanowią obecnie około 30 procent wszystkiego, co wyrzucamy. Wytwarzanie kompostu chroni ten cenny organiczny surowiec przed losem na wysypisku śmieci, gdzie zajmuje przestrzeń i uwalnia metan – silny gaz cieplarniany.

    Czytaj więcej na dlaplanety.pl
  • Kogo dotyka zanieczyszczenie powietrza?

    Prawie każdą i każdego z nas. Tylko co dziesiąty człowiek na świecie oddycha powietrzem, które wedle norm WHO określane jest jako bezpieczne. Zrozumienie skali oraz wpływu zanieczyszczenia powietrza na nasze życie jest pierwszym krokiem do tego, by znów oddychać pełną piersią. 92% ludności świata – zarówno miejskiej, jak i wiejskiej – żyje na obszarach, na których dochodzi do przekroczenia opracowanych przez WHO norm jakości powietrza. 56% miast monitorujących sytuację ma normy zanieczyszczeń przekroczone o 3,5 lub więcej razy w stosunku do zaleceń WHO. 87% śmierci z zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego ma miejsce w krajach o niskim lub średnim poziomie dochodu na mieszkańca.

    Czytaj więcej na dlaplanety.pl

Ecocraft

Jak powstał Ecocraft?

Podstawą Ecocraft jest Geocraft stworzony przez holenderską firmę Geodan. Pomysłem przyświecającym opracowaniu aplikacji była chęć odwzorowania rzeczywistej Holandii w świecie znanym z Minecraft©. Dzięki odpowiedniemu przekształceniu dostępnych danych przeniesiono do środowiska gry bryły budynków i sieć ulic. Zadaniem graczy było jak najwierniejsze odwzorowanie rzeczywistości na bazie swoich obserwacji, zdjęć czy znajomości terenu – np. oteksturowanie odpowiednika swojego domu. W ten sposób powstała wierna, wirtualna kopia Holandii – baza pod dalszy rozwój oprogramowania.

Ponieważ Ecocraft jest oparty na grze Minecraft©, sposób funkcjonowania programu jest właściwie identyczny. Dlatego obsługa aplikacja dla użytkowników Minecraft©, nie będzie stanowić najmniejszych problemów.

Co wyróżnia Ecocraft?

Mapa świata dostępna w Ecocraft jest, w przeciwieństwie do świata Minecraft©, odzwierciedleniem rzeczywistości. Świat w Ecocraft tworzony jest na bazie realnych danych, a nie jak w przypadku "gry macierzystej" w oparciu o wyobraźnię graczy. Dlatego też udział w grze wymaga od graczy wyjścia w teren – dokonania obserwacji, zrobienia zdjęć. Zebrane dane gracze wykorzystują do odtworzenia świata, który jak najbardziej przypomina ten realny, oglądany przez nas na co dzień. Jednocześnie gracze mają możliwość ingerowania w wygląd udostępnionego na serwerze świata i przedstawienia swojej wizji przestrzennej. Dedykowany scenariusz umożliwia tworzenie miejskich obszarów wydajnych energetycznie, wyposażonych w odnawialne źródła energii, wskazywania budynków, które wymagają termoizolacji oraz proponowania, gdzie należy umieścić panele solarne lub rozwijać zieloną infrastrukturę.

© 2019 Centrum UNEP/GRID-Warszawa