Aktualności

Właśnie ruszył konkurs, w którym zapraszamy mieszkańców Poznania i Warszawy do przedstawienia swojej wizji miasta przyszłości opracowanej w środowisku gry Ecocraft, czyli Minecraft na zielono.

Schładzanie miast w trakcie fal upałów, zrównoważone gospodarowanie wodą, poprawa efektywności energetycznej budynków i jakości powietrza – to ważne wyzwania ekologiczne, przed którymi stają współczesne miasta.

Każdy z nas chce żyć w mieście przyjaznym mieszkańcom, pełnym zieleni i innowacyjnych rozwiązań. Konkurs to niezwykła okazja dla wszystkich, którzy chcą przyczynić się do stworzenia takiej przestrzeni – chcą dowiedzieć się, jak można tworzyć bardziej zielone i przyjazne mieszkańcom miasta oraz samemu zaproponować rozwiązania dla współczesnych miejskich wyzwań środowiskowych i klimatycznych.

Konkurs bazuje na wykorzystaniu innowacyjnego narzędzia edukacyjnego Ecocraft – ekologicznej odsłonie słynnej gry Minecraft©. W wirtualnym odpowiedniku trzech fragmentów poznańskich i warszawskich dzielnic uczestnicy konkursu zaprojektują wymarzoną, zrównoważoną, zieloną przestrzeń odporną na zmiany klimatu.

Aby wziąć udział w konkursie, trzeba dysponować licencją do gry Minecraft, a następnie wejść na stronę konkursu i pobrać planszę do gry. Organizatorzy, we współpracy z Urzędami Miast, wybrali w każdym mieście trzy obszary konkursowe – przestrzenie, w których najmocniej odczuwalne są negatywne skutki zmian klimatycznych oraz spadek jakości środowiska. W Poznaniu są to tereny wokół Szkoły Podstawowej nr 25 lub Szkoły Podstawowej nr 82 oraz Stare Zoo, a w Warszawie – fragmenty dzielnic Ursus, Ochota oraz Śródmieście.

Zadaniem uczestników konkursu jest zaproponowanie pomysłów na zieloną transformację jednego z obszarów miasta – odtworzenie w Ecocraft tych elementów przestrzeni, które powinny pozostać w projekcie, np. istniejące tereny zieleni lub fasady budynków, a także zaproponowanie zmian, dzięki którym obszar stanie się bardziej przyjazny mieszkańcom i lepiej dostosowany do zmian klimatu.

Inspirację dla uczestników stanowią, prezentowane na stronie konkursu, przykłady rozwiązań, jakie wspierają miejską przestrzeń w adaptacji do zmian klimatycznych, np. elementy zielonej i błękitnej infrastruktury, takie jak zielone ściany, zielone dachy, ogrody deszczowe, zbiorniki retencyjne itp. Warto zapoznać się z nimi przed przystąpieniem do przygotowywania własnego projektu.

Na prace konkursowe czekamy do 3 stycznia 2020 r. Projekty warszawiaków i poznaniaków oceni nie tylko Komisja Konkursowa. W połowie stycznia także mieszkańcy mazowieckiej i wielkopolskiej stolicy będą mogli zagłosować na najciekawsze projekty w internetowym głosowaniu. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 24 stycznia 2020 r. Na autorów najlepszych prac czekają atrakcyjne nagrody finansowe.

***

Program objęty jest patronatem honorowym Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka i realizowany w ścisłej współpracy z Biurem Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta. W Warszawie Patronat Honorowy dla projektem objął Prezydent m. st. Warszawy Rafał Trzaskowski, a jego realizację wspiera Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej.

O programie

Chcesz włączyć się w budowanie zielonego miasta? Wkrocz do świata Ecocraft – ekologicznego odpowiednika słynnej gry Minecraft© – i przedstaw swoją wizję eko-miasta przyszłości!

Ciepło dla Miast to program dla dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy chcą żyć w zrównoważonym mieście, przyjaznym mieszkańcom, pełnym zieleni i innowacyjnych rozwiązań. Aby powstała taka przestrzeń, niezbędna jest współpraca wielu podmiotów i zaangażowanie wszystkich, młodszych i starszych, mieszkańców w kreowanie nowej wizji miasta.

Zostań liderem zmian na lepsze w swoim otoczeniu!

Do wspólnego działania ZAPRASZAMY MIESZKAŃCÓW POZNANIA I WARSZAWY w każdym wieku.

Kontakt

Centrum UNEP/GRID-Warszawa | Zakład Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska
ul. Poznańska 21 lok. 29, 00-685 Warszawa | tel. +48 22 840 6664

© 2019 Centrum UNEP/GRID-Warszawa