Uroczysta inauguracja poznańskiej edycji programu Ciepło Dla Miast odbyła się 16 października i towarzyszyła pierwszym warsztatom edukacyjnym dla dzieci i młodzieży.
16 października 2019 r. na terenie Szkoły Podstawowej nr 25 przy ulicy Prądzyńskiego w Poznaniu odbyła się konferencja prasowa, której uczestniczki opowiadały o tym jak ważna jest adaptacja miasta do zmian klimatu, zazielenianie miasta, partycypacja obywatelska i współpraca na poziomie samorząd - mieszkańcy - firmy prywatne. Wszystko po to, by wprowadzić pozytywne dla środowiska i mieszkańców zmiany w mieście.
W konferencji udział wzięła udział Katarzyna Kierzek Koperską – Zastępca Prezydenta Miasta Poznania, Dalida Gepfert – Prezes Zarządu Veolia Energia Poznań S.A. , Izabela Rakuć-Kochaniak – Prezes Zarządu Fundacji Veolia Polska oraz Elżbieta Wołoszyńska-Wiśniewska – Wicedyrektor Centrum UNEP/GRID-Warszawa.
„Ciepło dla Miast” to nowoczesna propozycja edukacji dla zrównoważonego rozwoju w miastach. Zachęca mieszkańców do zaangażowania się w życie swojego miasta. Program skierowany jest do wszystkich – dzieci, młodzieży i dorosłych. Jego celem jest wypracowanie wraz z mieszkańcami i lokalnymi liderami rozwiązań odpowiadających na najważniejsze, stojące przed miastem wyzwania.
Wdrażanie Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu następuje nie tylko poprzez realizację strategii na szczeblu samorządowym. Niezwykle ważne jest dla nas zwiększanie świadomości społeczności mieszkańców w zakresie zmian klimatu oraz ich aktywny udział w inicjatywach dotyczących tej tematyki.
Miasto tworzą ludzie, a nasze młode pokolenie stanowi przyszłość Poznania. Zapraszam wszystkich mieszkańców do współpracy. Jesteśmy otwarci na Wasze pomysły. – mówi Katarzyna Kierzek-Koperska, Zastępca Prezydenta Miasta Poznania.
Program „Ciepło dla Miast” jest kontynuacją naszych doświadczeń i działań prowadzonych we współpracy z Urzędami Miast w całej Polsce na rzecz zrównoważonego rozwoju. Program jest także flagowym przykładem współpracy międzysektorowej wokół zmian klimatycznych i dostosowania miast do nowych wyzwań środowiskowych. – mówi Izabela Rakuć-Kochaniak, Prezes Zarządu Fundacji Veolia Polska. Udział samorządów w programie jest dla nas szczególnie ważny. Jest bowiem gwarantem realnej zmiany środowiskowej, do której dążymy – dodaje.
Pilotażowa edycja programu, którą realizowaliśmy w zeszłym roku szkolnym na warszawskiej Pradze-Północ, spotkała się z doskonałym przyjęciem młodego pokolenia. Powstało kilkanaście niezwykłych projektów, pokazujących, że młodzi ludzie widzą przyszłość swojego miasta w zielonych barwach – mówi Maria Andrzejewska, Dyrektor Centrum UNEP/GRID-Warszawa. Cieszymy się, że w tegorocznej edycji nie tylko dzieci i młodzież, ale również dorośli, będą mieli możliwość sprawdzić się w działaniach na rzecz swojego miasta, przyczynić się do poprawy jakości życia mieszkańców oraz ułatwić adaptację miasta do zmian klimatycznych – dodaje.
Udział w tego typu przedsięwzięciu jest jednym z najlepszych przykładów partnerstwa Veolii z władzami miasta. Cieszę się, że to właśnie w Poznaniu będziemy realizowali projekt, który jest jednocześnie angażujący społecznie, a z drugiej strony będzie dla nas inspiracją do myślenia o przyszłości energetycznej Miasta – mówi Dalida Gepfert, prezes Veolii Energii Poznań. Jestem przekonana, ze hasło Zielony Poznań będzie nabierało realnego kształtu w najbliższych latach, także dzięki inicjatywom mieszkańców – dodaje.
Po zakończonym briefingu dla dziennikarzy uczestniczki konferencji prasowej przeniosły się do sali lekcyjnej na warsztaty z budowania zielonego Poznania w grze Ecocraft.